Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Kochamy CKiP

Ferie z CKiP

Święto Narodowe

I miejsce na Dożynkach Powiatu Krakowskiego

Orkiestra Hejnał w Przegini

Dzień dziecka w CKiP dla najmłodszych

Odlotowe wakacje z CKiP 2019 r.

Nasi aktywni seniorzy

Promocja

Wycieczka KGW

Budynek CKiP

Zegar słoneczny

XVIII Dożynki Powiatu Krakowskiego

27 sierpnia 2016r. odbyły się uroczyste XVIII Dożynki Powiatu Krakowskiego tym razem w Gminie Skawina w miejscowości Radziszów.

 Jest to Święto Plonów całego powiatu. Starostami Dożynek byli Państwo Urszula i Zbigniew Dziewońscy. Udział i świętowanie rozpoczęło się dziękczynną Mszą św., którą celebrował ks. Stanisław Kamionka, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Radziszowie. Podniosłą oprawę polowej liturgii zapewniła Orkiestra Dęta Sygnał z Radziszowa. Po mszy radosny, kolorowy korowód dożynkowy, prowadzony muzyką radziszowskiej Kapeli Ludowej, dumnie wędrował ulicami prezentując się w całej okazałości przybyłym na uroczystość gościom. Sznur delegacji gmin i sołectw niosących misternie wykonane wieńce wydawał się nie mieć końca. Najwięcej emocji wzbudzały konkursy na tradycyjny wieniec dożynkowy oraz stoisko regionalne w którym naszą gminę reprezentowała  Gminna Rada KGW. W przygotowanie stoiska zaangażowały się Panie z KGW działających w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce. Wzrok przyciągała wiejska zagroda z płotem, na którym suszyły się koszule, męskie gacie i gliniane garnki, a na stole królowała zalewajka, czarna kawa zbożowa, kołacze, placki drożdżowe, kiszone ogórki, smalec z grzybami, zapiekanka ziemniaczana, która również zrobiła wrażenie na oceniającym stoisko jury. W roli żniwiarzy wystąpili Eleonora i Władysław Kusińscy, ich ubranie oraz całe zaplecze różnorakiego sprzętu rolniczego z minionych czasów robiło wrażenie na odwiedzających nas gościach. Całość wystroju i przygotowanych potraw  zwieńczyło miejsce na podium. Panie zajęły w konkursie na stoisko regionalne III miejsce. W konkursie startowało 8 gmin. Stoisko Gospodyń licznie odwiedzili ministrowie, posłowie, Senator RP Marek Pęk, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Starosta Józef Krzyworzeka i wiele innych osobistości.  W powiecie jest prawie 15 400 rolników. Na dożynkach dziękowano im za trud na roli. Prawie każda z 17 gmin wytypowała najlepszych rolników do wyróżnienia. Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce reprezentowali Państwo Bernadeta i Łukasz Paluch rolnicy z sołectwa Igołomia. W imieniu wszystkich wyróżnionych rolników podziękował Artur Noga.

Gratulujemy Paniom i życzymy dalszych sukcesów. 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-09-01 11:46przez:
Opublikowano:2016-08-29 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach
Odwiedziny:1860

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.