Koło łowieckie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Koło Łowieckie "Sarenka" w Wawrzeńczycach

Koło Łowieckie „Sarenka” w Wawrzeńczycach powstało oficjalnie z jego rejestracją 15 października 1950r. 

Koło gospodaruje na dwóch obwodach łowieckich:
- Wawrzeńczyce o pow. 4950 ha
- Jawornik (koło Myślenic) o pow. 2385 ha

Zarząd Koła:

Mirosław Rachtan Prezes
Rafał Cygan Wice Prezes
Maciej Pudełek Łowczy
Łukasz Rachtan Wice Łowczy
Jerzy Pacocha Sekretarz
Bogusław Kozera Skarbnik
Witold Latała Członek

Od 2000r. myśliwi mają własną siedzibę Uroczysko "Trzciniak" w Wawrzeńczycach (nazwa pochodzi od występującego tu rzadko spotykanego ptaka o nazwie trzciniak) i w tym samym roku świętowali 50-lecie powstania koła. 
Koło posiada własny sztandar a wszyscy członkowie koła posiadają mundury galowe. W 2002 r. (w dzień św. Huberta) przy Uroczysku "Trzciniak" odsłonięto kapliczkę z wizerunkiem patrona myśliwych św. Huberta, którą 18 sierpnia podczas mszy na Krakowskich Błoniach poświęcił papież Jan Paweł II.

Jedynym żyjącym założycielem koła jest Pan Witold Latała z Wawrzeńczyc. Przez wiele lat prężnie działał na rzecz rozwoju koła, ochrony zwierzyny i zwalczaniu kłusownictwa. Od 1991r. jest łowczym koła. Zawsze aktywny w działaniu dla koła jak również przyczynia się do dobrej atmosfery w relacjach z ludnością wiejską, władzami samorządowymi i młodzieżą szkolną. Jeden z głównych inicjatorów i budowniczych siedziby koło Uroczyska "Trzciniak".
Uhonorowany za zasługi dla łowiectwa medalami: brązowym, srebrnym i złotym. Posiada również najwyższe odznaczenie łowieckie tzw.”Złom”
Koło od wielu lat ściśle współpracuje z władzami Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce w zakresie ochrony środowiska, hodowli zwierzyny łownej oraz ptactwa. Zwalczanie przypadków kłusownictwa oraz wałęsających się zdziczałych psów, które stanowią zagrożenie dla zwierzyny oraz dla mieszkańców.
Zwierzyna dzika z powodu zmian cywilizacyjnych w społeczeństwie nie jest w stanie przetrwać bez pomocy ze strony człowieka. W praktyce tą pomoc w sposób planowany, systematyczny i fachowy świadczą członkowie kół łowieckich. Koło Łowieckie „Sarenka” zajmuje w tej tematyce oraz w rankingu kół bardzo wysoką pozycję. 
Przykładowo: przez ostatnie 5 lat zakupiono i wpuszczono do łowiska 500 sztuk kuropatw oraz 1150 sztuk bażantów zakupionych i z własnej hodowli.
Lesław Chmiela

Artykuły

Przejdź do - 65-lecie Koła łowieckiego Sarenka w Wawrzeńczycach

65-lecie Koła łowieckiego Sarenka w Wawrzeńczycach

W sobotę 8.08.2015 myśliwi z naszego Koła obchodzili piękny jubileusz swojej działalności. To już 65 lat jak jak prężnie działa na płaszczyźnie przyrody i ekologii.

Czytaj więcej o: 65-lecie Koła łowieckiego Sarenka w Wawrzeńczycach
Przejdź do - Św. Hubert patron myśliwych

Św. Hubert patron myśliwych

Od połowy października w całej Polsce myśliwi organizują większe i mniejsze Hubertusy, by uczcić swojego patrona. 3 listopada 2014 to oficjalny dzień wspomnienia liturgicznego św. Huberta w kościele katolickim.

Czytaj więcej o: Św. Hubert patron myśliwych

60 lat Koła Łowieckiego "SARENKA"

Jubileusz 60 - lecia Koło Łowieckie "Sarenka" uroczyście obchodziło w dniu 26 czerwca 2010 r. w Wawrzeńczycach.

Czytaj więcej o: 60 lat Koła Łowieckiego "SARENKA"
Przejdź do - Hubertus 2010

Hubertus 2010

W sobotę 6 listopada 2010 r. w kościele parafialnym w Wawrzeńczycach modliliśmy się w intencji myśliwych.

Czytaj więcej o: Hubertus 2010

Koło Łowieckie sarenka ma 59 lat!

W sobotę, 7 listopada 2009 w kościele parafialnym w Wawrzeńczycach mszę św. w intencji członków Koła Łowieckiego "SARENKA" odprawił ks. Feliks Formas.

Czytaj więcej o: Koło Łowieckie sarenka ma 59 lat!