Grupa kolędnicza Pasterze z Koźlicy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Pastorałka, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców Koźlicy pochodzi z XVIII wieku. Pieczołowicie przekazywana niezmienna w treści króluje w czasie Świąt Bożego Narodzenia.Jej oryginalny tekst został przekazany pani dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach przez pana Piotra Palucha-opiekuna zespołu. Sam pan Piotr gra w czasie pokazów na haligonce. Heligonka to jeden z najtrudniejszych i najstarszych typów akordeonów. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Zalicza się ją do kategorii instrumentów ludowych. To dzięki wielkiemu zaangażowaniu pana Piotra Palucha istnieje grupa kolędnicza "Pasterze z Koźlicy". Liczy ona siedem osób samych mężczyzn w różnym wieku: Daniel Paluch, Łukasz Świeczka, Robert Świeczka, Marcin Strzelecki, Eryk Drzewiecki i Piotr Guzik. "Pasterze z Koźlicy" występują z szopką w strojach przygotowanych własnych sumptem. Szopka wraz z kukiełkami z którą kolędowali od 1952 roku ówcześni założyciele: Jan Miernik, Lucjan Wojtaszek, Jan Wojtaszek, Adolf Strzelecki, Edward Micuda i Jan Strzygieł, została przekazana Muzeum Etnograficznemu w Krakowie, ponieważ stanowiły one wartość historyczną. Od 33 lat grupa uczestniczy w przeglądach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich grup kolędniczych odbywających się w Zielonkach, Miechowie, Chrzanowie i Bukowinie Tatrzańskiej. W swoich zbiorach posiada liczne dyplomy, wyróżnienia i podziękowania za podtrzymywanie tradycji. "Pasterze z Koźlicy" to ludzie różnych profesji, którzy swój wolny czas przeznaczają na wspólne spotkania, próby, przygotowania do występów. Wielką zaletą jest to, że "wciągają" w swoje szeregi młodych ludzi, przekazując im to czego sami nauczyli się od swoich pradziadów, dziadków i ojców. Wspólne kolędowanie daje dużo satysfakcji nie tylko mieszkańcom Koźlicy, którzy wiernie dopingują ich w czasie rywalizacji konkursowych, otwierają szeroko drzwi kiedy ich ulubieńcy chodzą z "dobrą nowiną o Narodzeniu Pana" z domu do domu, ale także mieszkańcom gminy w czasie wigilijnych spotkań, w Centrum Kultury i Promocji jak również poza granicami gminy. 

W XIV Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych Herody 2012 tylko pięć zespołów z dziewięciu zdobyło nominacje do prestiżowej imprezy w Bukowinie Tatrzańskiej. Przegląd odbył się w niedzielę 15 stycznia w Chrzanowie. W scenerii zimowej jak z bajki w mroźny niedzielny poranek wśród korowodów kolędników znaleźli się także nasi artyści z Koźlicy. 
Z kolędą do Chrzanowa przybyło w tym roku dziewięć grup: Herody z Nieporazu i Regulic, kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic, Herody z Bolęcina, Herody z Maszkowa, kolędnicy ze Skawicy, Herody z Minogi, Pasterze z Koźlicy, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Tokarni. Po paradzie zespoły prezentowały się przed jury, w którym zasiadały trzy etnografki: przewodnicząca Teresa Marcinkowska, Elżbieta Porębska-Kubik oraz Agnieszka Oczkowska. Werdykt jury był następujący. Trzy równorzędne wyróżnienia oraz nominacje do udziału w 40 Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej zdobyli: Herody z Bolęcina, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Koźlicy. Z kolei wśród grup dziecięcych i młodzieżowych dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic i Herody z Nieporazu i Regulic. Te dwa zespoły pojadą do Podegrodzia koło Nowego Sącza na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe kolędowanie". W dniach 9 - 11 luty 2012 roku odbył się Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach 40 Jubileuszowego Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce w tym przeglądzie zaprezentowała grupa "Pasterze" z Koźlicy przedstawiając rolę pasterzy w ograniczonym regulaminowo czasie do 20 minut. W konkursie brało udział 56 grup kolędniczych z różnych stron Polski, przeważali górale. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, aby wytypować najlepszych, natomiast publiczność miała okazję zapoznania się z ciekawymi ludowymi zwyczajami. Po dokonaniu wnikliwej oceny komisja konkursu postanowiła przyznać "Pasterzom z Koźlicy" wyróżnienie w postaci dyplomu. Natomiast główną nagrodę równorzędnie zdobyły dwie grup: "herody" z Podegrodzia oraz grupa z Mordarki. Bukowina Tatrzańska przez te kilka dni tętniła karnawałowym życiem, radością i folklorem.

 

 

W roku 2022r. została wydana książka pt. „PASTERZE Z KOŹLICY”, której autorem jest Daniel Kübler. Można w niej znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania i wiele innych dotyczące ciekawej historii Grupy Kolędniczej PASTERZE z Koźlicy odnajdą Państwo w zamieszczonej publikacji pt. „PASTERZE z Koźlicy”.

 

Zapraszamy do bardzo ciekawej lektury opisującej piękną tradycję kolędowania.

 

- historia wraz ze zdjęciami założycieli, sprzed czterdziestu lat zdjęcia grupy

- co to są kantynki, heligonka

- stroje , maski z Koźlicy

- szopka

- osiągnięcia, dyplomy

- przebieg widowiska

- opis poszczególnych lalek, kukiełek

 

 

 

Artykuły

Przejdź do - 51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
13 lutego 2023

51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczął się 9 lutego i trwał do 12 lutego. Dostarczając odwiedzającym moc atrakcji, humoru oraz wrażeń artystycznych. Przegląd grup kolędniczych odbywał się 11 lutego w godzinach porannych i trwał do późnego popołudnia.

Czytaj więcej o: 51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
Przejdź do - 14 stycznia odbył się 53 Przegląd Grup Kolędniczych Miechów 2023
16 stycznia 2023

14 stycznia odbył się 53 Przegląd Grup Kolędniczych Miechów 2023

Jednym z ważnych celów Przeglądu Grup Kolędniczych jest ochrona, zachowanie i dokumentacja kolęd i pastorałek, charakterystycznych dla naszego regionu. Ich przypomnienie i przywrócenie naszemu społeczeństwu ma służyć także edukacji dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej o: 14 stycznia odbył się 53 Przegląd Grup Kolędniczych Miechów 2023
Przejdź do - Hej kolęda, kolęda ...
9 stycznia 2023

Hej kolęda, kolęda ...

Idealnie 6 stycznia 2023r. w święto Trzech Króli Grupa kolędnicza PASTERZE obchodziła Jubileusz 70 – lecia swojego powstania. Uroczystość jubilaci rozpoczęli mszą świętą w kościele parafialnym w Igołomi, gdzie padło wiele ciepłych słów i moc gorących życzeń. Zaproszenie do wspólnego świętowania tak zacnego jubileuszu otrzymali wszyscy mieszkańcy gminy Igołomia-Wawrzeńczyce za pośrednictwem FB.

Czytaj więcej o: Hej kolęda, kolęda ...
Przejdź do -  Jubileuszowy 50 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
Przejdź do - Wyniki z LII Miechowskiego oraz XXIV Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych
21 stycznia 2022

Wyniki z LII Miechowskiego oraz XXIV Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych

16 stycznia w Domu Kultury w Miechowie zorganizowany został 52. Miechowski i 24. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych – to przegląd grup kolędniczych z województwa małopolskiego,

Czytaj więcej o: Wyniki z LII Miechowskiego oraz XXIV Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych
Przejdź do - Pasterze Z Koźlicy na V Gminny Wieczór Kolęd i Pastorałek
10 stycznia 2022

Pasterze Z Koźlicy na V Gminny Wieczór Kolęd i Pastorałek

W tym dniu zaproszeni goście oraz wszyscy obecni mieli niebywałą możliwość obejrzenia i wysłuchania całej Pastorałki. Pastorałki, która niezmiennie od 1952 roku przedstawiana jest przez dumę naszej gminy Grupę kolędniczą PASTERZE z Koźlicy. Powodem do dumy jest również fakt, że dzięki staraniom Stowarzyszenia Folklorystycznego KUŹNIA w roku 2021 w ramach programu EtnoPolska 2021- Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację zadania pt. Grupa Kolędnicza PASTERZE z Koźlicy. Dzięki temu projektowi mogliśmy oglądać odnowione lalki, a Panowie wystąpili w nowych kożuchach, baranicach, spodniach, butach.  Anioł także mógł się cieszyć z nowego stroju. W tym roku przypada piękny jubileusz, Jubileusz 70 - lecia „PASTERZY”.

Mamy nadzieję, że panujący, trudny czas pozwoli, byśmy w odpowiedni sposób mogli świętować uroczystość tak wyjątkowego Jubileuszu Pasterzy jeszcze w tym roku.

Przejdź do - 48 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
10 lutego 2020

48 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

W dniach 6-8.02.2020r. odbyły się przesłuchania grup kolędniczych podczas 48 Góralskiego Karnawału.

Nasza gminna reprezentacja czyli Pasterze z Koźlicy wyruszyli w sobotę tj. 08.02.2020r. wczesnym rankiem by przedstawić swoja Kolędę.

Czytaj więcej o: 48 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
Przejdź do - 6 stycznia 2020r. odbył się XXII Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY 2020.
Przejdź do - 47 Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej
23 lutego 2019

47 Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej

W czwartek 14 lutego 2019r. jak co roku na Podhalu odbył się już po raz 47 Góralski Karnawał czyli Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

Czytaj więcej o: 47 Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej

Pliki do pobrania