Jesteś tutaj: Start / Wywiady

Wywiady

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

17 grudnia 2021

IGWA wydanie IV/2021 Pan Piotr Paluch

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre stare rzeczy obok nas to skarby etnograficzne.

Pytania Do Pana Piotra Paluch

 

Cos o Panu Piotrze: Ojciec ilu dzieci, mieszkaniec Koźlicy, radny w latach …….., zamiłowanie do zachowywania dziedzictwa kulturowego.

Czytaj więcej o: IGWA wydanie IV/2021 Pan Piotr Paluch
20 września 2021

IGWA wydanie III/2021 KAPELMISTRZ = ORKIESTRA

Wywiad = ORKIESTRA

Do wywiadu zaprosiliśmy nowego Kapelmistrza naszej Gminnej grupy muzyków Pana Patryka Mietła. On poprosił tylko o jedno, żeby zamiast przedstawiać jego osobę lepiej poświęcić kartkę na opis Orkiestry, która jest pod jego batutą. Nie pozostaje nam nic innego jak spełnić prośbę kapelmistrza.

Czytaj więcej o: IGWA wydanie III/2021 KAPELMISTRZ = ORKIESTRA
21 czerwca 2021

IGWA wydanie II/2021 Pan Marszałek

Władysław Marszałek urodzony 15 sierpnia 1950 roku w miejscowości Koźlica.  Absolwent  Technikum Energetycznego w Krakowie, mąż Felicji, ojciec sześciorga dzieci. Wraz z chwilą wyboru na sołtysa dąży do spełnienia wewnętrznej potrzeby pozostawienia pewnej spuścizny  po sobie. 

Czytaj więcej o: IGWA wydanie II/2021 Pan Marszałek
26 marca 2021

IGWA wydanie I/2021 Państwo Barwińscy

Ona – zawsze uśmiechnięta, lubi każdego - nawet tego, kogo nie zna,

 On   - uśmiechnięty, szarmancki, powściągliwy,

 …. Czy tacy są naprawdę?  

Do tego wydania wywiadu udzielili Państwo Barwińscy: Pani Bożena – Przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 8 oraz z Pan Krzysztof – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Czytaj więcej o: IGWA wydanie I/2021 Państwo Barwińscy
18 grudnia 2020

IGWA wydanie IV/2020 Pan Krzysztof Tunia

Archeolog, doktor, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN – Pracownia Archeologiczna w Igołomi.  Zainteresowania badawcze: prahistoria zachodniomałopolskiej wyżyny lessowej. Odkrywca i badacz cmentarzyska monumentalnych grobowców megalitycznych z okresu neolitu w Słonowicach, pow. Kazimierza Wielka oraz licznych stanowisk archeologicznych w dorzeczu górnej Wisły. Honorowy obywatel miasta i gminy Kazimierza Wielka. W ramach wieloletnich studiów nad regionem Igołomi między innymi rozpoczął badania megalitycznego cmentarzyska grobowców w Rudnie Górnym, kurhanu w Igołomi, cmentarzyska w Stręgoborzycach oraz wielu, wielu  innych stanowisk. Uczestnik ekspedycji naukowych na Słowacji, Ukrainie i w Peru. Badacz obszarów górskich Karpat i Andów. Realizator archeologicznego rozpoznania Kotliny Sądeckiej, Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego i Wyżyny Ondawskiej w Karpatach oraz dorzecza Checrasu i Huaury w Andach. W ostatnich latach zakres zainteresowań rozszerzył się o archeologię I i II wojny światowej: prace archeologiczno-ekshumacyjne m.in. pierwszowojennej mogiły w Złotnikach, miejsca straceń z II wojny światowej w Krakowie-Gliniku, cmentarza wojennego w Chrzanowie. Autor i współautor paruset publikacji z zakresu archeologii. Od trzydziestu lat kierownik Pracowni Archeologicznej w igołomskim pałacu. Inicjator otwarcia się Pracowni na  lokalną społeczność.   

Czytaj więcej o: IGWA wydanie IV/2020 Pan Krzysztof Tunia
19 czerwca 2019

IGWA wydanie III/2019 Daniel Kübler

Wywiad z Prezesem Stowarzyszenia Folklorystycznego Kuźnia w Igołomi

Czytaj więcej o: IGWA wydanie III/2019 Daniel Kübler