Św. Hubert patron myśliwych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Od połowy października w całej Polsce myśliwi organizują większe i mniejsze Hubertusy, by uczcić swojego patrona. 3 listopada 2014 to oficjalny dzień wspomnienia liturgicznego św. Huberta w kościele katolickim.

I my wspomnijmy tę wspaniałą postać. 
Św. Hubert patron myśliwych, leśników, rzeźników i kuśnierzy. Legenda głosi, że żył w VII wieku i był misjonarzem oraz biskupem. Co ciekawe droga jego wiary nie była prosta. Znamienny jest sposób, w jaki się nawrócił. Według opowieści ujrzał w trakcie polowania świetlisty krzyż pomiędzy rogami jelenia. Św. Hubertowi przypisywano, że chroni przed szaleństwem, pogryzieniem przez psy.
Kult wobec tej postaci był pielęgnowany głównie przez rycerzy i środowisko dworskie, ponieważ to grono zajmowało się najczęściej myślistwem. Wiązało się to z odprawianiem mszy św., w trakcie których święcono broń i sprzęt służący myśliwym. Ludzie zwykli wtedy mawiać w myśl przysłowia: "Kiedy swego czasu goły los nastaje, święty Hubert z lasu cały obiad daje".
I w naszej gminie myśliwi z Koła Łowieckiego Sarenka uczestniczyli w mszy św. z tej okazji. Ofiarę odprawił ks. wikary ks. Jerzy Rokita z Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Wawrzeńczycach. Po nabożeństwie myśliwi i ich rodziny spotkali się w swojej siedzibie "Uroczysku Trzciniak". Na Święto myśliwych, jak co roku, przyjęli zaproszenie: Wójt Gminy Józef Rysak i przewodniczący Rady Gminy Stefan Nawrot, z-ca wójta Henryk Jończyk, dyrektor GCE w Wawrzeńczycach Mieczysława Stawarz i vice dyrektor Beata Sonik, a z Igołomi w spotkaniu wziął udział vice dyrektor Andrzej Kudła, Leszek Bętkowski-sponsor i dobry przyjaciel Koła.
Wójt Gminy z okazji kończącej się kadencji władz gminy złożył myśliwym podziękowania:
"Samorząd Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce w związku z zakończeniem VI kadencji 2010 - 2014 składa serdeczne podziękowania za dotychczasową współpracę, za działania edukacyjne na rzecz najmłodszych mieszkańców naszej gminy.
Dziękuję za pracę społeczną na rzecz łowiska, zwierzyny i naszej "Małej Ojczyzny".
Na kolejne lata działalności życzę udanych łowów, wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności."
Podziękowanie w imieniu prezesa Edwarda Szota (który jest po operacji) odebrał łowczy Koła Pan Jerzy Pacocha.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie