Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Kochamy CKiP

Ferie z CKiP

Święto Narodowe

I miejsce na Dożynkach Powiatu Krakowskiego

Orkiestra Hejnał w Przegini

Dzień dziecka w CKiP dla najmłodszych

Odlotowe wakacje z CKiP 2019 r.

Nasi aktywni seniorzy

Promocja

Wycieczka KGW

Budynek CKiP

Zegar słoneczny

Uroczyste obchody Narodowego Święta 11 Listopada w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce

Przed południem 11 Listopada 2017r, zgodnie z wieloletnią tradycją, miały miejsce gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

O godzinie 9.00  w Wawrzeńczycach rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. proboszcza Andrzeja Gawrońskiego, a kazanie do wiernych wygłosił ks. Jerzy Rokita. Przypomniał on iż wydarzenia sprzed blisko 100 lat – z 11 listopada 1918 roku były przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Na mszę świętą przybyły liczne delegacje z większości środowisk naszej gminy. Poczty sztandarowe reprezentowały szkoły: GCE z Igołomi, GCE z Wawrzeńczyce oraz SP z Tropiszowa. Udział wzięły także poczty sztandarowe z jednostek OSP: Tropiszów, Igołomia - Zofipole, Dobranowice, Złotniki, Stręgoborzyce. Nie zabrakło pocztu sztandarowego Kombatantów, z którym przyszła młodzież z gimnazjum w Wawrzeńczycach oraz pocztu Gminnego Koła PSL. Po mszy świetej wszystkie delegacje prowadzone przez Orkiestrę Dętą HEJNAŁ z Igołomi przemaszerowały pod pomnik „Pamięci Poległych” znajdujący się na terenie szkoły w Wawrzeńczycach. Po odegraniu utworu „Cisza” przez orkiestrę złożone zostały wiązanki kwiatów od: Samorządu Gminnego, społeczności szkolnej z Igołomi, Wawrzeńczyc i Tropiszowa, Stowarzyszenia Odnowa Wsi Wawrzeńczyce, Koła Emerytów i Rencistów wraz z UTW, Gminnego Zarządu KGW, Gminnego Koła LOK, Gminnego Koła PSL, KS Wiarusy oraz od Centrum Kultury i Promocji. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Centrum Kultury i Promocji. Rozpoczą ją koncert orkiestry dętej Hejnał. Następnie mogliśmy usłyszeć piękny utwór Agnieszki Osieckiej „Nim wstanie dzień” oraz „Historie Zagubione” autorstwa Dariusza Malejonka śpiewane przez Kingę Kaczmarczyk przy akompaniamencie gitarowym Pana Piotra Bartosika. Kolejnym punktem był koncert Daniela Stasielaka młodego i bardzo zdolnego ucznia GCE w Wawrzeńczycach, który swój talent rzeźbi w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni. Zwieńczeniem Gminnych obchodów Odzyskania Niepodległości było nagrodzenie laureatów Konkursu Plastycznego „Karty z naszej historii – patriotyzm wczoraj i dziś”, którego organizatorem było Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, że zechcieli świętować ten dzień razem z nami oraz dziekujemy OSP z Wawrzeńczyc za pomoc w organizacji ruchu przy drodze krajowej nr. 79 podczas przemarszu pochodu.

 

Także 11 listopada w godzinach popołudniowych zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez Prezesa Witolda Więka rozegrany został mecz pomiędzy „Oldbojami Wiarusów” a „Samorządowcami”, których w tym roku wsparli Strażacy z OSP Igołomia-Zofipole by w ten sposób świętować Narodowe Święto Niepodległości. Mimo początkowego prowadzenia drużyny „Oldbojów Wiarusów” to jednak drużyna „Samorzadowców” zmobilizowała się i padł remis 2:2. Wynik dał dużą satysfakcję „Samorządowcom”.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2019-11-12 13:25przez:
Opublikowano:2017-11-13 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach
Odwiedziny:1382

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.