Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Kochamy CKiP

Ferie z CKiP

Święto Narodowe

I miejsce na Dożynkach Powiatu Krakowskiego

Orkiestra Hejnał w Przegini

Dzień dziecka w CKiP dla najmłodszych

Odlotowe wakacje z CKiP 2019 r.

Nasi aktywni seniorzy

Promocja

Wycieczka KGW

Budynek CKiP

Zegar słoneczny

Udział w obchodach pamięci pomordowanych na Wołyniu

W dniu 28 maja o godzinie 18:00 rozpoczęła się Masza Święta w intencji pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu. Kazanie do zgromadzonych uczestników skierował kapelan ks. Jerzy Pająk podsumowując to co się stało sprzed lat jako akt nie ludzki, tylko szatański. Piękną oprawę uroczystości zapewniły poczty sztandarowe.

 

Po mszy świętej zgromadzenie ruszyło w stronę Cmentarza w Igołomi i zatrzymało się przy „Krzyżu wołyńskim”  aby modlić się za zamordowanych i złożyć wiązanki kwiatów.

W rocznicowych uroczystościach brali udział Prezes i członkowie Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Rzezi Wołyńskiej z Krakowa.

Wiązanki i znicze zostały złożone przez delegacje, w tym z Urzędu Gminy, którą reprezentowała Pani Wójt Barbara Gładysz oraz zastępca Wójta Pan Łukasz Sendor.

Na uroczystościach obecne były delegacje ze wszystkich szkół z terenu naszej Gminy.

Podczas spotkania na Cmentarzu można było usłyszeć wstrząsające wyznanie ostatnich świadków tej zbrodni, między innymi Pani Józefy Bryg, którzy czekają tylko na słowa  PRZEPRASZAMY, te słowa do dnia dzisiejszego nie zostały wypowiedziane.  Ostatni świadkowie nie pragną zemsty tylko pamięci….pamięci o tym co się stało, by już nigdy nikogo nie spotkała taka tragedia.

Wyznanie Pani Józefy – ocalałej z rzezi wołyńskiej dostępne jest pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=i8ej8DPnI_s

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-06-03 14:25przez:
Opublikowano:2024-05-28 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach
Odwiedziny:86

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.