Jubileuszowy XX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych "Herody 2018" w Chrzanowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W dniu 06.01.2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie odbył się jubileuszowy XX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody 2018”.

W przeglądzie uczestniczyło 9 grup kolędniczych, jedną z nich był grupa Kolędnicza "Pasterze z Koźlicy". Uczestników oceniało Jury w składzie: mgr Agnieszki Oczkowskiej (etnolog) - przewodnicząca jury, mgr Anety Drzewieckiej (teatrolog) oraz mgr Roberta Garstka (etnograf, dokumentalista), którzy są specjalistami w dziedzinie zwyczajów kolędniczych.

Jury oceniło grupy kolędnicze wg następujących kryteriów: tradycyjność tekstów, tradycyjność melodii i charakterystyczna prezentacja każdej postaci w grupie kolędniczej (m.in. sposób poruszania się, śpiew, strój, rekwizyty). Nasi Pasterze z Koźlicy zajęli IV miejsce i zostali nagrodzeni statuetką specjalnie opracowaną artystycznie na tę okazję, które ufundowane zostały przez MOKSiR Chrzanów oraz pamiątkowe dyplomy za kultywowanie zwyczajów w okresie świąt Bożego Narodzenia. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych jest dobrem narodowym, który wpisany jest na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jesteśmy dumni że mamy takich ludzi jak członkowie Grupy Kolędniczej "Pasterze z Koźlicy", którzy tak pieczołowicie kultywują i pielęgnują nasze piękne polskie tradycje. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów jak i kontynuacji zwyczaju kolędowania tak ważnego dla dziedzictwa kulturowego. 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie